top of page

Biologická léčba

Biologická léčba Atopický ekzém


Atopický ekzém je svědivé, chronické, recidivující, zánětlivé kožní onemocnění na atopickém podkladě. Patří do skupiny geneticky podmíněných (dědičných) atopických onemocnění, společně s alergickým astmatem, sennou rýmou, alergickou rinokonjuktivitidou, celiakií. Vrozená predispozice (dědičnost ekzému) je důvodem, proč nelze toto onemocnění odstranit ani změnit léčbou. Snažíme se kontrolovat projevy a udržovat je v klidové fázi bez aktivních zánětlivých ložisek.


Atopický ekzém způsobuje porušená kožní bariéra a regulace imunitních mechanismů v kůži, následkem čehož vzniká zánětlivá reakce. Směrem ven uniká voda - dehydratace kůže, suchost, směrem dovnitř pronikají alergeny z okolí - výsledkem je zánětlivé ložisko.


Spouštěči zánětlivého procesu při atopické dermatitidě jsou alergeny - látky z vnějšího nebo z vnitřního prostředí, které u zdravého člověka nezpůsobují žádné potíže, ale u atopika mohou vyvolat nepřiměřenou alergickou reakci – zánět


Lepší pochopení imunitních procesů a zánětlivé odpovědi u atopického ekzému vedlo k zahájení řady klinických studií léčby tohoto onemocnění pomocí nových monoklonálních protilátek.


Do těchto studií jsou zařazováni pacienti se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidou s postižením více než 10 % kožního povrchu, u kterých selhala lokální i systémová léčba, nebo tuto léčbu nesnášeli. Standardní léčba: Cílem léčby je omezit výskyt onemocnění, předcházet dalším vzplanutím a zlepšit tak kvalitu života nemocného pacienta. Podstatou léčby je obnovení kožní bariéry pomocí emoliencií a hydratací pokožky.


Důležitým faktorem je úprava životosprávy (dále vhodné oblečení, protialergení prací prášky a vhodné kosmetické přípravky),omezený styk s domácími zvířaty.


Léčba mírných forem (suchá kůže, občasné svědění či zarudnutí): emoliencia a slabě účinné lokální kortikosteroidy.

Léčba středně závažných forem (suchá kůže, zarudnutí, časté svědění, občasné exkoriace): emoliencia, středně potentní lokální kortikosteroidy a lokální inhibitory kalcineurinu.

Léčba těžkých forem (rozsáhlé oblasti suché kůže, neustále svědění a zarudnutí, někdy exkoriace, mokvání, popraskání pokožky a změny pigmentace): emoliencia, silně účinné lokální kortikosteroidy, lokální inhibitory kalcineurinu, vlhké obklady, fototerapie, popř. systémová léčba.


Do klinické studie biologické léčby Atopického ekzému přijímáme pacienty:

  • ve věku 18 - 65 let

  • atopický ekzém mají na min. 10% těla (1 dlaň = 1%)

V rámci roční léčby dostává pacient lék 1x týdně při pravidelné kontrole na klinice CCR Pardubice.

 

Nezobrazuje se vám dobře formulář?

Klikněte zde 

Nezobrazuje se vám dobře formulář?

Klikněte zdeCo je biologická léčba 
Specialisté & biologická léčba
Biologická léčba v mediích
bottom of page